Mintys


Jorė, Jurginės, Ganiklio diena - balandžio 23


Nuo seno šią dieną buvo švenčiama gyvulių globėjo Ganiklio ir žalumos dievo Jorio garbinimo šventė. Jorėti – reiškia augti, plisti, žaliuoti ir t. t. Sakoma „pažaliavo kaip jorė“, „medis žalias it jorė“ (Lietuvių kalbos žodynas). Į Lietuvą atėjus krikščionybei, šios šventės sutapatintos su Jurginėmis, šv. Jurgio vardo diena.
Šv. Jurgis lietuvių mene vaizduojamas kaip karys su ietimi ant žirgo, po kurio kanopomis raitosi blogio slibinas. Tai krikščionybės nešėjas, gynėjas, gyvulėlių globėjas. Ne veltui vardas Jurgis (rusiškai Georgas, angliškai Džordžas), kilęs iš žydų kalbos ir reiškia „žemdirbys“. Jo šventė – pavasarį, kai atgimsta žemdirbystė.
Jorė arba Joris – tai pavasario Perkūnas, žadinantis gyvybės jėgas. Jis yra raitelis, panašus į mūsų Vytį ir šv. Jurgį. Jorė valdo žemės raktus, prikelia augmeniją, pabudina žemę, siunčia lietų. Jorė globoja žirgus, gyvulius, žvėrelius. Latvijoje šv. Jurgis vadinamas Juriu. Ten liaudies dainose ir tikėjimuose Jurgis dažnai kaitaliojasi su Ūsiniu.
Tiek lietuvių, tiek latvių pagoniški papročiai yra labai panašūs. Per Jorę išgena gyvulius į ganyklą ir išjoja arklius naktigonėn; su tuo susiję įvairūs apsisaugojimo nuo burtininkų, raganų ir vilkų ritualai, iš kurių bene svarbiausias esti gaidžio aukojimas. Šį rytą niekam nevalia eiti iš trobos lauk, kol šeimininkas neapėjo sodybos. Jis papjaudavęs juodą gaidį, kraują išvarvindavęs prie tvarto durų į arklių ėdžias ant avižų. Vidurius dėdavęs ant akmens sakydamas: „Te, Dievuli, tavo dalį!“ Mėsą virdavę pusryčiams.


Kaip maitintis, kad nereikėtų laikytis dietų?
Manau, kad po žiemos ramybės daugeliui ,,prilipo“ papildomi svorio gramai ar kilogramai. Analizuodama literatūrą radau daug patarimų kaip galima panaikinti nemėgstamą mūsų viršsvorį.
 Šia informacija dalinuosi su JUMIS.
Svarbiausia taisyklė -  valgyti 3- 4  kartus per dieną. Tai būtina sąlyga, kuri atneš  sėkmę! Jei tarp valgymų trūksta energijos, į dienos mitybos planą įtraukite nedidelių užkandžių.
Svarbu prisiminti ir dar kelis patarimus:
  1. Reguliuokite suvartojamo maisto kiekį. Viena maisto porcija turėtų tilpti delne.  Valgykite lėtai ir mėgaukitės kiekvienu kąsniu.
  2. Kasdien išgerkite po 8 stiklines negazuoto vandens. Jei turite antsvorio arba Jūsų gyvenimo būdas labai aktyvus, gerkite daugiau. Vanduo padeda likti sveikam ir lieknam, nes kūnui pakanka drėgmės, o alkio jausmas nesumaišomas su troškuliu.
  3. Daugiau judėkite. Lipkite laiptais, užuot važiavę – eikite, per pertraukas pasivaikščiokite, dirbkite sode ir t.t. Stenkitės per dieną judėti bent 30 min. daugiau nei įprasta.
  4. Įpraskite valgyti lėtai ir bent 20 minučių, o užkandžiauti lėtai ir bent 10 minučių. NAUDA: suvalgysite mažiau ir jausitės laimingesni.
  5. Jokio nenaudingo maisto nelaikykit namuose. Teisingas posakis – nematai ir nereikia. Jei žinote, kad šaldytuve yra ledų, daug sunkiau jiems atsispirti. Tiesiog nelaikykite tokio maisto, kurio vengiate, namuose. Galite surasti kur kas geresnius pakaitalus ir valgyti juos. NAUDA: retai valgomi mėgstami maisto produktai tampa kur kas skanesni.
Jei manote, kad praleisdama kurį nors dienos valgį sulieknėsite – labai klystate! Atvirkščiai – Jūsų kūnas pajunta bado grėsmę ir įsijungia badavimo rėžimas. Todėl kiekviena suvartota kalorija, ypač gauta iš riebalų, KAUPIASI ANT JŪSŲ LIEMENS, ŠLAUNŲ AR UŽPAKALIUKO. Kadangi organizmas nežino, kada kitą kartą gaus maisto, sulėtėja medžiagų apykaita. Galų gale Jūs pajuntate mirtiną alkį, imate valgyti viską iš eilės ir suvartojate neribotą maisto kiekį. NAUDA: valgant reguliariai, medžiagų apykaita pagreitėja, atsiranda daugiau energijos, sumažėja apetitas.
Svarbu žinoti
Nuolat
 Valgykite dieną – pasistenkite suvartoti bent pusę dienos kalorijų normos iki 16 valandos. Saugokitės mirtino alkio jausmo. Nesikankinkite, jei tikrai pajuntate alkį, nes po to jis taps labai stiprus. Aplink save – darbe, namuose, rankinėje – turėkite tik naudingų maisto produktų.
 Namuose
 Gaminkite bent dviems dienoms, tada nereikės rūpintis, ką valgysite kitą dieną. Jei prieš pradėdami gaminti esate labai alkani, šiek tiek užkąskite. Suvalgykite vaisių, daržovių ar lengvą užkandį. Taip išvengsite valgymo verdant. Valgykite tik virtuvėje. Maistą patiekite mažesnėse lėkštėse ir pavalgiusi palaukite 15 minučių, nes tik tada įsitikinsite, ar esate sotus.
 Restoranuose ar kavinėse
Paprašykite nepilti padažo ant patiekalo, o palikti jį lėkštės pakraštyje. Salotas valgykite tik su neriebiu padažu. Ribokite mažų sumuštinukų ir kitų užkandžių skaičių prieš pagrindinį patiekalą. Jei esate labai alkani, tik atėjusi užsisakykite kokteilį Kruvinoji Merė arba sriubos, tuomet šiek tiek numalšinsite alkį prieš pagrindinį patiekalą. Pasidalinkite patiekalą su draugu, bet žiūrėkite, kad pajustumėte pakankamą sotumą. Jei porcija didelė, pusę išsineškite namo – turėsite ką valgyti kitą dieną.
Per vakarėlius ir šventes

 Neatvykite į vakarėlį tuščiu skrandžiu, nebent žinote, kad ten tikrai rasite Jums tinkamo maisto. Jei manote, kad tinkamo maisto nebus, pavalgykite namie, arba atsivežkite maisto su savimi, prieš tai įspėję šeimininkus. Stenkitės kuo daugiau bendrauti su žmonėmis – „neprilipkite“ prie desertų stalo. Verčiau paragaukite balto vyno.
Informaciją parengė: Ernesta Gudelytė


                                                      Vasario 14-oji - Šv.Valentino diena

       Ar žinai, kad III a. Romoje gyveno vyskupas Valentinas, padėjęs mylimiesiems. Tuometinis Romos imperatorius Klaudijus II-asis siekė suburti kuo didesnę kariuomenę, kad jie gintų imperiją. Kad savo tikslą pasiektų, jis netgi buvo išleidęs įsakymą, laikinai draudžiantį tuoktis, nes manė, kad šeimos vyras negali būti geras karys, nes jam svarbesnė jo šeima. Vyskupas Valentinas išklausydavo mylinčiųjų žmonių išpažintis ir prašymus slapčia juos sutuokti. Klaudijus II-asis, sužinojęs, kad vyskupas paslapčia sutuokia poras, jį suėmė ir nubaudė mirties bausme. Valentinas mirė vasario 14 dieną. Po kurio laiko Valentinas paskelbtas šventuoju. Vasario 14-osios šventė gali būti susijusi ir su senąja Romos švente – Luperkalijomis. Pagal to meto kalendorių vasaris buvo pavasario pradžia, o Luperkalijos – pavasario ir meilės šventė. Senovės Romoje jaunų vaikinų ir merginų gyvenimas buvo griežtai atskirtas, tačiau šios šventės metu senas paprotys leido susipažinti ir susidraugauti poroms. 
        Taigi, mielieji, nepražiopsokite pasveikinti savo mylimųjų:)








Mintys I pusmečiui pasibaigus
Ką tik baigėsi I pusmetis. Mokiniai, klasių vadovai, administracija – visi skaičiavo, analizavo, lygino, vertino, numatė žingsnius kito pusmečio rezultatams gerinti.  Mokiniai, kurių rezultatai pagerėjo, manau, pasidžiaugė ir reziumavo: pasimokiau daugiau, iškart išsiaiškinau neaiškius dalykus, ir rezultatas pagerėjo. O tie, kurių rezultatai pablogėjo (deja, jų turbūt daugiau, bent jau dvyliktose, tai tikrai), irgi panašiai mąsto: nepasimokiau, neišsiaiškinau, nesikonsultavau, patingėjau, buvo per sunkios temos ar pan.  Sako, gal ,Dievas duos, kitą pusmetį bus geriau? Tokiam norisi pasakyti: stenkis, žmogau, ir Dievas padės. Taigi, ką daryti, kad rezultatai pagerėtų?
1.      Atraskite bent vieną tikslą, kodėl reikia mokytis.
2.      Gal ne taip mokotės – išmokite mokytis.

3.      Nusistatykite prioritetus ir neatidėliokite darbų.
4.      Kiekvieną dieną paskirkite laiko mokslams, nepaisydami jokių išorinių trukdžių.
5.      Dirbkite tuo metu, kai esate produktyviausi.
6.      Sukurkite patogią ir erdvią vietą mokytis.
7.      Apdovanokite save už mažus pasiekimus.
8.      Darykite dažnas pertraukėles tarp mokymosi.
9.      Kartokite, tik taip įsiminsite.
10.  Valgykite daug žuvies, nes mokytis padeda Omega 3 riebalų rūgštys.
Ir dar :„Jau seniai įrodyta, kad nuo mamos išsilavinimo, o tėvo atlyginimo labai smarkiai priklauso ir mokymosi rezultatai. Jie priklauso ir nuo rūpesčio vaikais, ir pagalbos vaikui mokantis“, - sakė V. Būdienė.(Čia pamąstymui tėveliams).

Sėkmės gerinant II pusmečio rezultatusJ




2015-ieji – Ožkos (avies) metai. Ką jie žada ?
Ožka nėra kvaila, nors kartais taip atrodo. Ji galvoja apie naudą sau ir vikriai sukiojasi visuomenėje. Praktiškai nepamesdama realybės jausmo ir nesileisdama į nuotykius, tvarko savo reikalus. Ožka blaiviai įvertina savo padėtį ir atkakliai, su užsispyrimu eina kartą nužymėtu, kaip jai atrodo, teisingu keliu į sėkmę.
Ožka – bandos gyvulys, viena ji jaučiasi prastai. Žmonių jai nereikia kaip stebėtojų. Ožka įsitikinusi, jog niekas negali gyventi pats vienas, visiems reikia kitų žmonių pagalbos. Ožka labai prisirišusi prie savo šeimos ir draugų.           Žinoma, Ožka turi ir trūkumų: jai sunkiai sekasi atsikratyti šeimoje susiformavusios nuomonės. Jei nori iškilti, Ožka ieško išsisukinėjimų bei aplinkinių kelių, todėl ne kiekvienas turi su ja kantrybės. Ožka pirmiausia pasiruošusi padėti dažniausiai savo draugams bei giminėms, iš kurių tyliai laukia to paties. Ekstremaliais atvejais tai gali pavirsti nemaloniai nuteikiančiu artimų žmonių, saviškių protegavimu. Ožka – užsispyrimo, kaprizingumo simbolis. Ne veltui sakoma – užsispyrus kaip ožka.
Šio simbolio žmonės elegantiški, artistiški, mėgstantys gamtą. Tačiau jie neretai pesimistai, neramūs ir įkyrūs. Jie nuolat nepatenkinti savo likimu, savo kaprizais gali išvesti kitus iš kantrybės. Nedisciplinuoti, neturintys laiko pojūčio. Nemoka būti savarankiški, greitai prisiriša, prisitaiko prie aplinkos, kai tik pasijaučia saugūs. Mėgsta pasiskųsti, kad juos paguostų, užtartų, padėtų ar net nurodytų kelią, kuriuo reikia eiti. Patys sunkiai priima sprendimą, dažniausiai pasitiki kitų patarimais. Dažnai religingi, tikintys prietarais, horoskopais, neįtikimais dalykais.
           Patys nėra iniciatyvūs, kol kas nors neparagina ar net neįsako. Tik tokiu atveju gali ką nors daugiau pasiekti. Tačiau niekada nėra lyderiai, bet jiems to ir nereikia. Net jei kam nors vadovauja, elgiasi su pavaldiniais kaip su draugais. Jiems netinka pardavėjo profesija ar bet kuri kita, reikalaujanti sakyti kalbas. Jie arba kalba pernelyg greitai, arba pernelyg lėtai, sunkiai surezgia sakinį.


P.S. Mokinių – ožkiukų ar avinukų - mūsų gimnazijoje nėraJ, o va mokytojų ar tėvelių tikrai rastume ne vieną. Taigi, žinokit, su kuo turite reikalųJ

Komentarų nėra :

Rašyti komentarą